Awaria klimatyzacji w aucie – jak ją rozpoznać?

Awaria klimatyzacji powinna być rozpoznana jak najszybciej. Dzięki temu naprawa klimatyzacji samochodowej jest znacznie prostsza i przede wszystkim, tańsza. Czasami wystarcza odpowiedni serwis klimatyzacji samochodowej, aby usunąć jej niedomagania. Jak rozpoznać problemy z działaniem klimatyzacji w samochodzie? 

Jakie objawy ma awaria klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa nie chłodzi, klimatyzacja samochodowa nie włącza się, nie działa, albo raz działa raz nie – takie informacje pojawiają się na wielu forach, na których użytkownicy samochodów proszą o pomoc. Awarie klimatyzacji samochodowej mogą pojawić się nagle (na przykład na skutek nagłego wycieku dużych ilości czynnika, albo ze względu na awarię sprzęgła kompresora klimatyzacji), albo mogą stopniowo narastać (coraz gorsza wydajność urządzenia, coraz silniejsza, nieprzyjemna woń stęchlizny z nawiewów).

Typowe i najczęstsze objawy awarii klimatyzacji samochodowej wyglądają następująco:

 • Nieprzyjemna woń stęchlizny i pleśni, wydobywająca się z nawiewów pojazdu.

To wina groźnych bakterii i grzybów, które mnożą się na parowniku układu klimatyzacji. Wywołują  alergie, choroby układu oddechowego, a nawet mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

 • Problemy ze sterowaniem klimatyzacji. Układ posiada panel do sterowania, montowany w kabinie auta. W starszych autach był to prosty panel z przyciskiem i pokrętłami. W nowszych mogą być to wielofunkcyjne pokrętła, albo panele dotykowe.

Układ może nie reagować na polecenia kierowcy. Mogą też pojawić się problemy z właściwą pracą wyświetlaczy. Problemy mogą być powodowane przez zużycie, zwarcia itd.

 • Klimatyzacja w ogóle nie pracuje. Po jej uruchomieniu nie zwiększa się zużycie paliwa, do wnętrza kabiny nie wlatuje zimne powietrze. W tym przypadku problem może być spowodowany awarią kompresora klimatyzacji. To niedobra wiadomość – kompresor jest bardzo drogi.
 • Z nawiewów wlatuje do kabiny zimne powietrze, jednak strumień powietrza jest bardzo słaby. W tym przypadku powodem awarii może być zapchany, dawno niewymieniany filtr kabinowy. Awaria klimatyzacji w tym przypadku może być również spowodowana przez uszkodzoną dmuchawę powietrza.
 • Klimatyzacja ma bardzo małą wydajność. Pomimo tego, że sterowanie działa, układ obciąża silnik, powodując większe spalanie, chłodzenie jest bardzo słabe.

To bardzo często objaw, świadczący o tym, że w układzie jest bardzo mało czynnika chłodzącego, na przykład na skutek nieszczelności. Klimatyzacja nie była dawno serwisowana. Brak czynnika i krążącego wraz z nim oleju mineralnego może doprowadzić do zatarcia kompresora. Nieszczelność może pojawić się na skutek uszkodzenia któregoś z przewodów wysokiego lub niskiego ciśnienia, chłodnicy klimatyzacji, albo podłączenia przewodu do któregoś z elementów (np. do parownika). Powodem może być też zanieczyszczony lub uszkodzony skraplacz (chłodnica) klimatyzacji.

 • Bardzo głośna praca kompresora, po włączeniu klimatyzacji.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się takich problemów w klimatyzacji samochodu?

Poszukać specjalisty od obsługi i napraw klimatyzacji. Naprawa układu klimatyzacji samochodowej wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia, takiego jak

 • czujniki elektroniczne, przeznaczone do wykrywania nieszczelności, z których ucieka gaz;
 • agregaty do obsługi klimatyzacji, przystosowane do wymiany czynnika chłodniczego i oleju mineralnego, a także potrafiące wytworzyć próżnię, celem wstępnego sprawdzenia nieszczelności w układzie;
 • komputery diagnostyczne do sprawdzenia ewentualnych błędów, zapisanych w pamięci komputera komfortu;
 • standardowy sprzęt pomiarowy, np., manometr;
 • dostęp do informacji technicznej producenta samochodu.

cały artykuł można przeczytać na : https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/porady-eksploatacyjne/awaria-klimatyzacji-w-aucie-jak-ja-rozpoznac

Dodano do Aktualności • 22 maja 2019

Zajrzyj do nas, wypróbuj nasze usługi i poznaj
nowe oblicze Twojego auta!

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Auto Serwis Koperscy & Mastalerz

Tworzenie stron www - Veden.pl