CHECK ENGINE

CHECK ENGINE⚠️

Kontrolki w aucie informują nas o działaniu najważniejszych układów w samochodzie. Część z nich ma charakter wyłącznie informacyjny lub ostrzegawczy, a część wskazuje na konkretne usterki. Jedną z nich jest kontrolka silnika, której zapalanie się może być spowodowane wieloma przyczynami. Na szczęście nie zawsze kontrolka Check Engine musi oznaczać poważną awarię. Nie można jej jednak zignorować.

Zapaliła się kontrolka silnika – co robić?⚠️
Zapalona kontrolka silnika nie musi oznaczać poważnej usterki, dlatego nie należy panikować. Jeśli jest to chwilowy bądź jednorazowy błąd, który został wychwycony przez czujniki, najprawdopodobniej kontrolka silnika po jakimś czasie sama zgaśnie. Jeżeli jesteśmy w trasie, warto zjechać na parking, zgasić silnik i ponownie go uruchomić.
Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać (kontrolka będzie się na chwilę zapalać i po jakimś czasie bądź ponownym uruchomieniu silnika będzie gasnąć), wówczas lepiej udać się do serwisu i sprawdzić przyczynę takiego stanu rzeczy.

Przyczyny pojawienia się błedu ⚠️

-pojedyncze wypadnięcie zapłonu,
-zbyt niskie napięcie w instalacji elektrycznej
podczas rozruchu,
-zaśniedzone styki,
-wilgoć, która dostała się do instalacji i
(wspomniane wcześniej)
nieprawidłowe wartości zmierzone przez czujnik.

Jeśli kontrolka świeci się przez dłuższy czas, nie gaśnie po ponownym uruchomieniu silnika, wtedy należy udać się do serwisu.. Jazda z zapaloną kontrolką przez dłuższy czas, nie jest rozsądnym wyjściem. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnej różnicy, a silnik pracuje normalnie, rozwija pełną moc. Może się bowiem okazać, że zwiększyło się spalanie lub większa jest emisja zanieczyszczeń.

Możliwe awarie skutkujące zapaleniem się kontrolki ⚠️

-awaria sondy lambda,
-uszkodzenie jednej z cewek zapłonowych,
-usterka układu wtryskowego,
-uszkodzenie filtra cząstek stałych bądź katalizatora, –niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR –

Zapalenie się kontrolki może być także spowodowane zatankowaniem złej jakości paliwa, jak również złym dobraniem mieszanki paliwowo-powietrznej czy też uszkodzeniem przepływomierza.

https://motointegrator.com/…/zapalona-kontrolka-silnika-naj…

Dodano do Aktualności • 12 marca 2020

Zajrzyj do nas, wypróbuj nasze usługi i poznaj
nowe oblicze Twojego auta!

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Auto Serwis Koperscy & Mastalerz

Tworzenie stron www - Veden.pl